Najpierw pojawił się pomysł, następnie plan działania, aż wreszcie doszło do jego realizacji. Już oficjalnie i z pełną odpowiedzialnością możemy zakomunikować, że SPR Olkusz tego lata weźmie udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Piłce Ręcznej Plażowej! I to w dodatku w czterech kategoriach wiekowych!

Juniorki, Juniorki Młodsze, Młodziczki Starsze oraz Młodziczki Młodsze – w tych rocznikach Młode Lwice powalczą o jak najwyższe miejsca w krajowych drabinkach Piłki Ręcznej Plażowej. Oczywiście droga do turnieju finałowego jeszcze długa. Prowadzi przez wojewódzki czempionat, a do walki o krajowe medale przystąpią tylko najlepsi w swoich grupach. Marzenia są jednak po to by je spełniać, dlatego nastawienie w Klubie wśród drużyn biorących udział w rywalizacji jest pozytywne. Dotyczy to zarówno zawodniczek jak i kadry szkoleniowej. Dla wszystkich będzie to zupełnie nowe doświadczenie, ale i okazja do sprawdzenia się w czymś innym niż dotychczas.

Zasady gry choćby ze względu na podłoże różnią się od tradycyjnej formy piłki ręcznej. Niemożliwe jest odbijanie piłki o parkiet, który zastąpił zdradliwy piasek, a do tego z gry najbardziej kontaktowej, plażowa odmiana handballu czyni z niego zmagania właściwie bezinwazyjne, poza bliskimi spotkaniami z sypką nawierzchnią. Z tradycyjnej siódemki zawodników na parkiecie, tutaj ograniczamy się do zaledwie czterech (w tym bramkarz), a mecze trwają 20 minut (2 połowy po 10 minut). Boisko ma wymiary 27x12 metrów, a kolejną ciekawostką jest fakt, że w plażówce za zdobyte bramki sędziowie przyznają 1 lub 2 punkty – w zależności od sposobu ich zdobycia. Wyróżniamy „zwykłą” i „spektakularną” bramkę. Lepiej punktowana jest ta druga.

- Plażowa Piłka Ręczna mocno różni się od szczypiorniaka, którego dobrze znamy. Ale to dobrze, bo młodzi ludzie potrzebują zmian i urozmaicenia codzienności. Epidemia wstrzymała wszystko, teraz powoli wracamy do normalności szukając nowych wyzwań. Plażówka w naszym przypadku jest tym wyzwaniem pierwszym, ale za to bardzo wymagającym – przekonuje Kamil Zawada, trener zespołu I Ligi Kobiet oraz Juniorek, które z grona Młodych Lwic będą najstarszą reprezentacją Klubu.

- Jesteśmy po pierwszych treningach na piasku. Tutaj ukłon w stronę Zarządu Klubu, który zrobił wszystko co w jego mocy, abyśmy mieli komfortowe warunki do prowadzenia zajęć. Czasu na zbudowanie formy nie mamy zbyt wiele, bo już z końcem czerwca powalczymy w Mistrzostwach Małopolski – dodaje trener Zawada.

Szkoleniowiec wspomniał o dużej pracy wykonanej przez Zarząd w celu zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju dyscypliny w Klubie. I rzeczywiście, SPR ma swoje boisko! Pełnowymiarowe, ze świeżym piaskiem i całym dodatkowym osprzętem. W tym miejscu serdeczne podziękowania należą się również Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu, nie tylko za zielone światło do korzystania z obiektu należącego do popularnej „Budowlanki”, ale też częściową partycypację w kosztach związanych z jego przygotowaniem.

- Nasz pomysł od początku wydawał się nieco szalony, ale przecież już niejednemu wyzwaniu przez te kilkanaście lat sprostaliśmy. Dlatego w tym trudnym czasie dla wszystkich, również ze względu na dwumiesięczne zawieszenie zajęć postanowiliśmy dać naszej społeczności nowy impuls do działania, łącząc przyjemne z pożytecznym. W końcu już niebawem zacznie się lato, a skoro wakacje to i plaża. No i oczywiście do tego nasz ukochany handball! - mówi Katarzyna Polak, wiceprezes SPR-u, która od samego początku mocno wierzyła w realizację tego projektu.

W Polsce Piłka Ręczna Plażowa wciąż się rozwija. Problemem nie jest tylko infrastruktura, choć oczywiście nie mając odpowiednich warunków ciężko o rozwój dyscypliny. Często dochodzi do tego czynnik ludzki z obawą o to, jak to będzie.

- Jasne, że nie możemy niczego obiecać. Może być i tak, że odpadniemy z rywalizacji już na poziomie wojewódzkim. Ale dla mnie i pewnie wszystkich naszych trenerów, priorytetem jest aktywizacja i poszerzanie sportowej wyobraźni naszych podopiecznych. Plażówka to nowość, a zazwyczaj nowości przyciągają jak magnes. Zrobimy co w naszej mocy, aby nasza tegoroczna przygoda z piaskiem trwała jak najdłużej. W kolejnych latach jestem przekonany, że będzie jeszcze lepiej – kończy z optymizmem Kamil Zawada.

Na zakończenie jeszcze krótka historia Piłki Ręcznej Plażowej, będącej dla niektórych kibiców sportów drużynowych nadal anonimowa. Otóż, pierwszy turniej  rozegrano dokładnie 20 lipca 1992 na plaży św. Antoniego, na włoskiej wyspie Ponza. Właśnie na ten termin datuje się narodziny tej dyscypliny, która w swoim pierwotnym zamierzeniu miała być połączeniem sportu i zabawy – a więc tego, co mieszkańcy słonecznej i gorącej Italii lubią najbardziej. Z biegiem czasu Plażowa Piłka Ręczna została jednak zauważona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, która to w 1994 roku stworzyła pierwszą spisaną i obowiązującą wersję przepisów gry. Od tego czasu handball na piasku dynamicznie się rozwija, zdobywając popularność w najróżniejszych zakątkach świata. Jak widać, moda na plażówkę dotarła także do Srebrnego Miasta!

SPR Olkusz (PK)

Kalendarz Wydarzeń

Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

Telefon: +48 600343111
E-mail: spr@sprolkusz.pl 
Strona WWW: www.sprolkusz.pl

ul. Floriańska 2
32-300 Olkusz, Małopolska
POLSKA