To wydarzyło się naprawdę! Trzy kategorie wiekowe i trzy Mistrzostwa Małopolski w Beach Handballu dla młodzieżowych zespołów Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz! Młode Lwice w komplecie sięgnęły po prymat w województwie, na stałe zapisując się w historii Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej.

Złota środa na złotym piasku!

Przed środowym turniejem, którego dzięki zaufaniu MZPR-u byliśmy gospodarzami, sporo było niewiadomych. Nigdy bowiem wcześniej nie mieliśmy okazji rywalizować na piasku i to w dodatku o tak dużą stawkę. Jednak podobne emocje towarzyszyły pozostałym drużynom, również dopiero zaczynającym swoją przygodę z beach handballem. Niepewna była również pogoda, która już wcześniej trochę namieszała. To właśnie w obawie przed opadami deszczu rywalizacja została przeniesiona z niedzieli na środę. Wszyscy zaklinali aurę licząc na jej przychylność i jak się okazało, nawet niebo było po naszej stronie!

Historyczny, pierwszy turniej o młodzieżowe Mistrzostwo Małopolski na piasku rozpoczęły Młodziczki. Na wstępie doszło do wewnętrznego pojedynku SPR-u. Podopieczne Moniki Pastwy z rocznika 2006 wygrały obie połowy z młodszymi od siebie o rok koleżankami prowadzonymi przez Katarzynę Krawczyk, więc na inaugurację mogły cieszyć się ze zwycięstwa 2:0. Także obie połowy z SPR-em 2007 wygrały zawodniczki Zbigniewa Ligęzy, a więc UKS Sęp Wilczyska, tym sposobem mecz SPR I – UKS Sęp miał bezpośrednio zadecydować o wojewódzkim triumfie.

Zanim jednak doszło do finałowego starcia w grupie Młodziczek, kwestię tytuły rozstrzygnęły Juniorki Młodsze. W tej grupie doszło tylko do jednego spotkania. Przeciwnikiem ekipy Agaty Wcześniak i Patrycji Głąbik były szczypiornistki z Wilczysk. W pierwszej połowie lepsze wrażenie sprawiały zawodniczki Sępa i to one po 10 minutach miały kilka punktów przewagi. Dzięki temu na drugą część meczu wyszły przy prowadzeniu 1:0. Olkuszanki aby myśleć o mistrzostwie po przerwie musiały się odbudować mentalnie, bo sportowo na pewno nie odstawały od rywalek. Udało się! Drugie 10 minut to już dominacja gospodyń, które wyrównały stan rywalizacji na 1:1. Przy remisie sędziowie zarządzili shoot-outy, które w stosunku 3:1 wygrały olkuszanki, ciesząc się z historycznego tytułu.

Złota swoim starszym koleżankom ewidentnie pozazdrościły Młodziczki, które poszły w ślady Juniorek Młodszych, z tą jednak różnicą, że obyło się bez dodatkowych emocji. Zespół Moniki Pastwy wygrał z Sępem obie połowy, po prymat w Małopolsce sięgając przy wyniku 2:0. SPR 2007 zajął trzecie miejsce.

Jako ostatnie na piaskowe boisko wyszły Juniorki. Aspiracje do mistrzowskiego tytułu zgłaszały cztery ekipy, obok SPR-u także SKS Kusy Kraków, UKS Dwójka Nowy Sącz oraz UKS Roczyny. Kolejność wymienionych drużyn nie jest przypadkowa, bowiem właśnie w takiej kolejności zostały sklasyfikowane.

W pierwszym spotkaniu olkuszanki bez większych problemów pokonały UKS Roczyny, prowadząc od pierwszej do ostatniej akcji w obu połowach. To była jednak tylko rozgrzewka przed kolejnymi wyzwaniami. Trudniej było już w następnym meczu, gdzie przeciwnikiem podopiecznych Kamila Zawadny były „góralki” z Nowego Sącza. UKS Dwójka grała bardzo ambitnie, ale udane akcje punktowane podwójnie w wykonaniu Młodych Lwic zapewniły olkuszankom przekonujące zwycięstwo w pierwszej odsłonie. W drugiej przez ponad połowę czasu na prowadzeniu były sądeczanki, jednak finalnie nie były wstanie doprowadzić do remisu. Gospodynie w ostatnich fragmentach drugiej części zagrały niezwykle skutecznie i dzięki temu zgarnęły komplet punktów bez konieczności podchodzenia do shoot-outów.

Z racji tego że obok SPR-u dwa pojedynki wygrał też Kusy, to zgodnie z harmonogramem środowych Mistrzostw, ostatnie starcie dnia miało rozstrzygnąć losy wojewódzkiego czempionatu. Konfrontacja Olkusza z Krakowem zapowiadała się wybornie i nie zawiodła oczekiwań. Pierwsza połowa bardzo ofensywna zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Typową wymianę ciosów lepiej wytrzymały Młode Lwice, które najpierw wypracowały sobie kilkupunktową przewagę, by później umiejętnie jej bronić. Wynik 19:16 po 10 minutach premiował nasz zespół, który objął prowadzenie 1:0. Podrażnione takim obrotem sprawy krakowianki po zmianie stron wzięły się solidnie do pracy, w końcu nie miały już czego bronić. Mimo że jako pierwsze zapunktowały olkuszanki, to jednak w następnych akcjach brylowały zawodniczki Kusego. W efekcie po regulaminowych 20 minutach mieliśmy remis 1:1. W takich okolicznościach wzorem finału Juniorek Młodszych sprawę  mistrzostwa miały rozstrzygnąć widowiskowe shoot-outy. Po pięciu próbach z jednej i z drugiej strony mieliśmy remis 3:3, dlatego do wyłonienia „majstra” potrzebne były kolejne serie – do pierwszego błędu. Szóste próby zakończyły się solidarnie zdobyciem po jednym punkcie, a historycznego, pierwszego triumfatora Mistrzostw Małopolski w Piłce Ręcznej Plażowej wśród Juniorek poznaliśmy po siódmej kolejce. Oliwia Sołościuk trafiła do siatki, a szukająca bramki za dwa punkty golkiperka Kusego nieznacznie chybiła i tym sposobem tytuł został w rozradowanym do granic możliwości Olkuszu!

To był piękny dzień, z wieloma wzruszeniami i przede wszystkim dzień, który przejdzie do historii nie tylko Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz, ale całego Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej. Pierwsze młodzieżowe mistrzostwa na piasku i od razu złoty hattrick Młodych Lwic! Ziścił się najpiękniejszy z możliwych scenariuszy. Fantastyczna robota Dziewczyny! GRATULACJE!